יום שישי, 20 באוגוסט 2010

וזוהי רק ההתחלה...

יש לי חרדה משוברי קופות. אם ההגדרה של שובר קופות זה "סרט שכולם אוהבים", הרי שאני תמיד מוצא את עצמי בצד השני. אמנם לא תמיד אני לבד, אבל תמיד במיעוט. בגלל שבכ"ז יש שוברי קופות שנדמה לי שחשוב לי לראות אותם, אני בדרך כלל מחכה שהם יגיעו להקרנה סינמטקית - ואני רואה אותם שם. בסינמטק זה תמיד יותר כיף: האנשים מתנהגים בצורה יותר מתורבתת, אין פופקורן ושתיה, ובכלל יש תחושה של אינטימיות, מעין הקרנה שמחוץ לכל הטררם שסביב המושג "שובר קופות", ואז אפשר להרגיש בטוח לקטול(לפחות בלב...)סרט שכ-ו-ל-ם אהבו. או, אולי, לשמוח שלכולם יש טעם טוב...
מול "אווטאר" נשברתי. למען האמת הייתי מתאפק, אבל מכיוון שהנחתי שבסינמטק לא תהיה הקרנת תלת-מימד, ומכיוון שהסרט סירב לרדת מן המסכים, נשברתי ורכשתי כרטיס. זו אכן הייתה חוויה חד-פעמית: מעולם לא הרכבתי משקפי תלת-מימד, ולאחר "אוואטר" כנראה שגם לעולם לא ארכיב. הגעתי למסקנה שאני מאלה שתלת-מימד לא מרגש להם את העיניים.
כמובן, שגם במקרה זה מצאתי את עצמי מתוסכל מכך שאני נמצא בצד האחר של העולם, זה שלא מבין על מה המהומה.
"אווטאר" הוא מסוג הסרטים שאני מכנה "לונה-פארק סוגסטיבי". כלומר: זה לונה פארק, אבל במקום לעלות על מתקנים, החוויה הקולנועית נותנת לך תחושה כאילו עלית עליהם. קולנוע כמובן יכול להמציא מתקנים שאינם אפשריים במציאות, אבל אני מעולם לא אהבתי לונה-פארק. אז "אווטאר" לחלוטין לא עשה לי את זה. ובכלל, מה למבוגרים וללונה פארק?...

ל"ממנטו" נחשפתי די בזמן אמת. הסרט נראה לי מבריק, אבל היה לי חשד שיתכן והבמאי לא באמת שלט בכל הניואנסים של המציאות שהוא ברא לנו בסרט, והוא רק עשה עבודה טובה בלגרום לנו להאמין שהכל מתחבר. אבל הבמאי, כריסטופר נולאן, שאמנם הערכתי את העבודה שלו, לא זכה אצלי לאיזשהו מעמד מיוחד. כש"האביר האפל" יצא - והפך לשובר קופות ומבקרים גם יחד - הבנתי - כמו כולם - שגאון חדש נולד. לא, לא צפיתי בסרט(עד היום!). לקחת סיכון שאמצא את עצמי מאוכזב מסרט שגם הקהל וגם המבקרים אהבו? - אין סיכוי. לא לפני שיפתחו את תחנת הרכבת בבנייני האומה, המקום היחיד  - אולי - שהוא עמוק מספיק להסתתר בו מהעולם. אבל היה בזה הימור מסוכן. כי יתכן שבאמת נולד כאן גאון חד-פעמי, משהו שברגמן פליני והיצ'קוק יכולים לסרוג עבורו שטיח אדום. אז כדי להקטין את הסיכון ראיתי את "יוקרה" - הסרט שנולאן עשה לפני "האביר האפל".
"יוקרה" הוא סרט ענק. יש לו כמה וכמה סאבטקסטים אפשריים שנובעים ישירות מתכניו, ללא צורך להיכנס לגופו של חייזר כדי לראות את נקודת המבט "הנכונה". אבל לפני הכל "יוקרה" הוא סרט על קנאה. והקנאה בו עובדת. חזק. אתה צופה בגיבור ורואה תהליכים שלמים שהוא עובר בהתמודדותו עם הקנאה. נצחונות והפסדים, כשלונות ומחירם - יש בסרט המרהיב הזה הכל. אה, כן - אין בו סצינות אקשן. וואללה.
למרות ש"האביר האפל" טרם זכה לפגוש בי(הוא בטוח מת מפחד...), הבאאזזזז סביב "ההתחלה", העובדה שיש כבר כמה אנשים ששואלים לדעתי על סרטים וערב פנוי עם מצב רוח טוב שברו אותי. וכך, מצאתי את עצמי שוב הולך לראות סרט שכולם מתמוגגים ממנו. מתי שמעתם את אורי קליין קורא לשובר קופות "ארוע קולנועי"? אמנם לקח לי כמה שבועות, אבל בסוף כורסאות הקטיפה של בנייני האומה מצאו את ישבני, והכנתי את עצמי נפשית לחוויה מתסכלת נוספת של לצעוק לבד שהמלך הוא עירום.
אז ראשית אבהיר כבר כאן - המלך לא עירום. סתם אין לו לב, והוא לא חכם במיוחד. כמו כל מלך. אבל לפני הכל, אקדיש כמה מילים לקהל: אם אני נכנס למקומי דקה לפני הזמן הנקוב בכרטיס - למה לגעור בי שאם הייתי בא בזמן אז לא הייתי מקים את כולם? מה, אין פרומואים בימינו(היו גם היו)?. ואם אתם באים מאוחר - אתם צריכים בכלל להגיד תודה שיש לכם מקום לשבת. לא להתחיל לנהל ריגול מתוחכם כדי לגלות איפה הכסא שלכם נמצא(זה לא אמור להיות כתוב על הכרטיס?) ולנהל מלחמה נגד שורה שלמה בשיתוף הסדרן שתכליתה לארגן לכם את צמד המושבים הריקים במרכז האולם עליהם חלמתם משחר ילדותכם. אח"כ אתם עוד בטח תבואו אלי בטענות איך אני מתייחס לסרט שלא ראיתי את עשרים דקותיו הראשונות. חוצפה שכזאת!
כש"ההתחלה" התחיל הייתי בטוח שזה עוד פרומו. ליאו הרי משחק כל שבועיים בסרט חדש. הקצב של העריכה היה פרומואי(ואולי זו תשומת הלב שלי שנחלקה בין המסך לקהל האקטיבי שגרמה להרגיש שיש כאן עריכה אינטנסיבית?) אבל תוך דקה זיהיתי את הנושא והבנתי שזה "זה". "ההתחלה" התחיל. וגם אם לא הבנתי כלום, מרוב ספוילרים שקראתי ידעתי שאין לי מה לדאוג, אחרי חצי שעה ליאו לוקח את יונית(איך ערוץ 2 השאילו אותה לסרט הוליוודי?)לשיחת הסבר על ההגיון של הסרט.
אז ככה: הסרט לא מסובך כמו שנדמה. למעשה, זהו סרט שוד קלאסי(מי אמר שהשתלת רעיון איננה שוד? צא החוצה!) על חבורה שמתכננת פעולה ומוציאה אותה אל הפועל בדיוק כפי שתוכנן, עם כל מיני הפרעות "בלתי צפויות" בדרך. הרעיון שהשוד מתבצע בכמה לוקיישנים במקביל עם משמעות שונה למימד הזמן הוא מבריק. אז קוראים לזה "חלום בתוך חלום בתוך חלום". בולשיט. זה סרט. חלומות יש רק במציאות. בסרט יש ת-מ-י-ד מרחב וזמן עם חוקים פרטיים משל עצמם. "ההתחלה" פשוט ניסח מערכת חוקי מרחב וזמן ברמת תיחכום גבוהה מאוד. לא פחות, לא יותר.
אבל. תמיד יש אבל. לסרטי שוד - כמו לכל סרטי האקשן - ישנו מקגאפן רגשי. למשל: הסוכנת סולט מרגישה מחוייבות להגן על בעלה בכל מחיר. את זה אנחנו מבינים די בתחילת הסרט, ומול מקגאפן כזה אנחנו מוכנים לסבול את כל הפירכות העלילתיות שבאות בהמשך. ובהחלט, חוץ מחייזרים קורה שם הכל. ישנה גם אנג'לינה ג'ולי שמביאה איתה ככוכבת את כל מה שאנחנו יודעים וזוכרים עליה ועל ערכי המשפחה שלה, ואת דימויה האנדרוגיני וכבר כתבו על כך חכמים ממני.
ואילו ל"התחלה" יש מקגאפן רגשי חלש ביותר. לי לא היה באמת אכפת אם קופ יזכה לראות את ילדיו או לא. יש לכך סיבה:
הסרט לא מסתפק בערעור יכולת ההבחנה שלנו בין מציאות לדמיון. הוא מוותר על הצגת התהליך ממנו נובע מצבו הרגשי של הגיבור באקספוזיציה, ואנו מגיעים אל הסרט כשקופ כבר נמצא באותו מצב רגשי ממנו הוא יוצא רק בסוף הסרט. את העולם הרגשי הוא פותח בפנינו טיפין-טיפין במהלך הסרט, אבל מדיניות כזאת מתאימה באמת לדרמות קונבנציונאליות או לכל היותר לסרטי עוקץ מאמטיים, בהם הסתרת העולם הרגשי מנומקת בחוסר האמון המוחלט השורר בין הדמויות המאמטיות, ואילו כאן יש דווקא רמת אמון גבוהה בין חברי הצוות. וכאן כדאי להבהיר: למרות שמבוצע בסרט תרגיל עוקץ, הרי שבמהותו זהו סרט שוד ולא עוקץ. סרטי עוקץ מעמידים במרכזם את שאלת האמון בין הדמויות, ואילו בסרט זה, כמו בכל סרט שוד קלאסי, הרעות בין חברי הצוות אינה מוטלת בספק. לפיכך פריסתו של העולם הרגשי של קופ לאורך הסרט מעקרת את משקלו של הרגש, והופכת את הרגש לתבלין בלבד בסרט שהוא סלט אקשן מהנה. לי זה לא מספיק. אולי אם קופ היה מגולם ע"י כוכב בוגר ובעל עומק רגשי - קלוני, נניח - יתכן וזה היה מספיק להפוך את הסרט לאחד הגדולים. אבל אתרע מזלינו, וקופ - שבעברו נישואין מורכבים ולא פשוטים - מגולם ע"י הכוכב ההוליוודי הגדול של ימינו, שדמותו הנערית לא תצליח להכיל מערכות יחסים החורגות מרומנים לבני הנעורים סטייל "טיטאניק".
ולכל אלה שמחפשים את החוקים וההגיון ומי חלם את מי ומי נכנס לחלום של מי: תמשיכו בזה כל עוד אתם נהנים מזה.
הצורך שלנו למצוא חוקים והגיון ועקביות הוא טבעי ולגיטימי, אבל בסרטים - כמו בחיים - לא הכל מסתדר בסוף.

אז לסיכום: "ההתחלה" הוא אחד מסרטי הקיץ המרהיבים ביותר שנוצרו אי פעם - ותו לא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה